pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Najnowsze

  • 18 maja 2021
  • 22 maja 2021
  • wyświetleń: 4226

Apel radnych ws. zniszczonych wiat. Gmina wymieni je na nowe

W związku z licznymi zgłoszeniami mieszkańców odnośnie stanu przystanków komunikacji publicznej na terenie gminy Pszczyna oraz po dokonaniu ich przeglądu, radni Barbara Psik i Arkadiusz Gardiasz zawnioskowali o podjęcie stosownych działań mających na celu zapewnienie bezpiecznego dostępu do usług przewozowych, wymianę zniszczonych przystanków oraz wdrożenie odpowiednich procedur utrzymania istniejącej infrastruktury w porządku i czystości. W odpowiedzi burmistrz zapowiedział, że zostaną podjęte odpowiednie działania i podkreślił, że czynności wykonywane w celu podniesienia standardu pasażerów komunikacji są realizowane systematycznie.

Zniszczone wiaty przystankowe w gm. Pszczyna · fot. Arkadiusz Gardiasz, Barbara Psik


- Obecny stan wielu przystanków autobusowych na terenie gminy jest zły i stanowi niechlubną wizytówkę naszej gminy: zdewastowane wiaty, powybijane szyby, ostre elementy wiszące na wiacie oraz zardzewiałe. Wiaty przystankowe na terenie naszej gminy są brudne i zaniedbane, od wielu lat nie są czyszczone. Temat ten był wielokrotnie poruszany na komisjach Rady Miejskiej w Pszczynie (między innymi na posiedzeniu Komisji Gospodarki w dniu 18.08.2020 r.), niestety od wielu miesięcy nie widać żadnych zmian. Do tej pory nie ma jednostki odpowiedzialnej za ich bieżące utrzymanie w czystości poprzez mycie, czyszczenie, dezynfekowanie, zwłaszcza w obecnej sytuacji epidemiologicznej - podkreślili Barbara Psik i Arkadiusz Gardiasz.

Barbara Psik i Arkadiusz Gardiasz zaapelowali do burmistrza ws. zniszczonych wiat przystankowych
Barbara Psik i Arkadiusz Gardiasz zaapelowali do burmistrza ws. zniszczonych wiat przystankowych · fot. Arkadiusz Gardiasz - radny Rady Miejskiej


Z uwagi na liczne sygnały od mieszkańców, że stan sanitarny przystanków pozostawia wiele do życzenia, radni zasugerowali, że zasadnym wydaje się wyposażenie jednostki gminnej w odpowiedni sprzęt pozwalający na kompleksowe mycie przystanków, które obejmowałoby nie tylko szyby, dach, ławkę i gablotę wiaty, ale także chodnik.

Jak przytoczyli, zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach art. 3 pkt 1 Utrzymanie czystości i porządku w gminach należy do obowiązkowych zadań własnych gminy, pkt 2 Gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania, a w szczególności: 12) utrzymują czystość i porządek na przystankach komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest gmina oraz które są położone na jej obszarze przy drogach publicznych bez względu na kategorię tych dróg.

- Jako gmina jesteśmy zobowiązani do zapewnienia odpowiednich warunków funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego, zwłaszcza w zakresie standardów dotyczących przystanków komunikacyjnych, a także z ich korzystania. Przystanki pełnią ważną funkcję, dlatego bardzo istotną sprawą jest bieżące monitorowanie standardu infrastruktury i podejmowanie niezbędnych działań - dodali radni.

Zniszczone wiaty przystankowe w gm. Pszczyna
Zniszczone wiaty przystankowe w gm. Pszczyna · fot. Arkadiusz Gardiasz, Barbara Psik


W odpowiedzi udzielonej przez burmistrza czytamy, że w budżecie gminy na rok bieżący zabezpieczono środki finansowe w wysokości 100 000,00 zł na wymianę zniszczonych wiat przystankowych i montaż nowych, w miejscach gdzie nie były one wcześniej zamontowane. Aktualnie uzyskiwane są odpowiednie zgody i uzgodnienia odnośnie montażu wiat w wybranych miejscach.

- Czynności wykonywane w celu podniesienia standardu pasażerów komunikacji są realizowane systematycznie - podkreśla Dariusz Skrobol i dodaje: - W roku ubiegłym dokonaliśmy montażu pięciu nowych wiat przystankowych w lokalizacjach: na ul. Katowickiej w Piasku przy posesji nr 31, na ul. Katowickiej obok posesji nr 8 w Pszczynie, przy ul. Bielskiej w Pszczynie pomiędzy parkingiem a przejściem podziemnym, na ul. Cieszyńskiej w Pszczynie naprzeciwko skrzyżowania z ul. Piękną oraz w przy ul. Nad Jeziorem naprzeciwko skrzyżowania z ul. Pawią w Wiśle Małej. Odnośnie mycia wiat informuję, że wykonane zostanie rozeznanie rynku w zakresie cen takich usług i w miarę posiadanych środków finansowych czynności takie będą zlecane.

BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.