pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 22 kwietnia 2021
  • 23 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 59844

Warszowice: spłonęły budynki gospodarcze, ogień objął też dom

W czwartek, 22 kwietnia około godziny 20.00 przy ul. Cieszyńskiej w Warszowicach doszło do pożaru gospodarstwa. Ogniem objęte były budynki gospodarcze i znajdujący się w pobliżu sprzęt rolniczy. Pożar rozprzestrzenił się także na budynek jednorodzinny. Sytuacja była poważna.

Pożar w Warszowicach - 22.04.2021
Pożar w Warszowicach - 22.04.2021 · fot. nadesłane przez czytelnika / Janusz


Strażacy otrzymali informację o pożarze o godzinie 20.00. Z treści zgłoszenia wynikało, że cały budynek gospodarczy jest objęty ogniem. Na miejsce zostały skierowane liczne zastępy straży pożarnej z terenu powiatu pszczyńskiego. W momencie, kiedy pierwsi strażacy docierali na miejsce, okazało się, że oprócz kompleksu, który obejmował budynki gospodarcze stojące w ogniu, pożarem objęty był też dach domu połączony z resztą obiektów, w którym mieszkała trzypokoleniowa rodzina. Szczęśliwie, żadna z osób, które przebywały na posesji, nie odniosła obrażeń. Sytuacja wymusiła skierowanie na miejsce kolejnych zastępów straży, w tym z Żor, Jastrzębia-Zdroju oraz Rybnika.

W pierwszej fazie działań strażacy skupili się na ugaszeniu pożaru, który praktycznie w całości pochłonął budynki - ok. 500 m kw. Ogień błyskawicznie się rozprzestrzeniał. Po ugaszeniu zaczął się proces rozbierania konstrukcji.

Pożar w Warszowicach - 22.04.2021
Pożar w Warszowicach - 22.04.2021 · fot. Ratownictwo Powiat Pszczyński


Wszystkie budynki gospodarcze uległy prawie całkowitemu spaleniu, ocalały jedynie ściany zewnętrzne. Jeśli chodzi o budynek mieszkalny, spalił się cały dach, zniszczone zostało poddasze, część klatki schodowej. Ogrom zdarzenia doprowadził do tego, że woda, która była użyta podczas działań, wyrządziła również szkody na parterze budynku zalewając podłogi. Strażakom udało się jednak zabezpieczyć plandekami (m.in. dostarczonymi przez gminę) sporą część wyposażenia, meble oraz sprzęt AGD.

Działania ratownicze trwały do godziny ok. 2:30. Natomiast do godziny 8.00 na miejscu pogorzelisko zabezpieczał zastęp OSP Warszowice.

Od wczesnych godzin rannych na miejscu zdarzenia są obecne służby, które prowadzą dochodzenie, szacują straty. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego bada, czy dom nadaje się do remontu, czy stwarza zagrożenie i trzeba go będzie rozebrać. Wydaje się, że jest szansa na odbudowę, ale ostateczną decyzję w tej sprawie wyda PINBUD.

Zniszczenia wskutek pożaru w Warszowicach - 23.04.2021 · fot. zrzutka.pl


W pomoc dla rodziny zaangażowały się również gminne służby. Na miejscu zdarzenia był wójt gminy Franciszek Dziendziel oraz pracownicy urzędu organizujący napoje i ciepły posiłek dla strażaków walczących z żywiołem. Gmina zaoferowała rodzinie nocleg w hotelu w Pawłowicach, jednak poszkodowani zdecydowali się skorzystać z pomocy rodziny i sąsiadów. Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej spisali stosowny protokół, a wójt przyznał specjalną finansową pomoc celową z przeznaczeniem na zabezpieczenie budynku i wykonanie prac budowlanych związanych z odbudową dachu. Gmina przygotowała tymczasowe mieszkanie w Krzyżowicach, ale rodzina chce nadal pozostać w Warszowicach, gdzie korzysta ze wsparcia krewnych.

W pomoc rodzinie natychmiast włączyli się sąsiedzi, sołtys Warszowic Andrzej Szaweł wraz z radą sołecką i wielu mieszkańców gminy, który chcą wesprzeć poszkodowanych.

Najbliżsi poszkodowanych zorganizowali w Internecie zrzutkę dla pogorzelców. Jak czytamy w jej treści, w wyniku pożaru budynek nie nadaje się do zamieszkania. Dach nad głową straciły dwie rodziny. - Jako brat poszkodowanego, który służy bezinteresownie w ochotniczej straży pożarnej w Wiśle Małej, bardzo proszę wszystkich ludzi dobrej woli o udział w zbiórce i pomoc. Każdy grosz w tej sytuacji jest niezwykle cenny. Środki ze zbiórki zostaną przeznaczone na odbudowę domu i wszystko co jest niezbędne, aby pozbawione dachu nad głową rodziny mogły się czuć bezpiecznie. Pieniądze ze zbiórki posłużą także na zakup wszystkich niezbędnych rzeczy do życia - czytamy.

Niezależnie od tego, urząd zgłosił zbiórkę publiczną z przeznaczeniem na pomoc dla rodziny z Warszowic, która potrwa do końca maja. Oznacza to, że pieniądze będą mogły być zbierane do specjalnie oznakowanych puszek w miejscach publicznych, np. w urzędzie gminy.Na czas działań prowadzonych przez strać droga w stronę Skoczowa była zamknięta. Na utrudnienia napotkali także kierowcy jadący w stronę Żor.Loading...

BM, sid / pless.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.