pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 1 maja 2021
  • 5 maja 2021
  • wyświetleń: 3932

Serce na nakrętki dla Filipka Cholewy stanęło na osiedlu Piastów

W piątek, 30 kwietnia obok tablicy ogłoszeń znajdującej się przed pasażem "Dobrawy" stanęło serce do którego można wrzucać plastikowe nakrętki. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na leczenie Filipka Cholewy z Jankowic chorującego na SMA.

Serce na nakrętki dla Filipka Cholewy stanęło na osiedlu Piastów
Serce na nakrętki dla Filipka Cholewy stanęło na osiedlu Piastów · fot. Osiedle Piastów


Filip Cholewa urodził się 11 lipca 2020 roku. Wspólnie z rodzicami - Weroniką i Adamem mieszka w Jankowicach. W trzecim miesiącu życia zdiagnozowano u niego rdzeniowy zanik mięśni - SMA, to choroba genetyczna, która powoduje osłabienie mięśni, od tych odpowiedzialnych za poruszanie rozpoczynając, na tych, które pilnują oddychania i bicia serca kończąc. Chłopczyk jest rehabilitowany, rozpoczął także leczenie refundowanym w Polsce lekiem, który trzeba przyjmować bolesnymi zastrzykami w kręgosłup. To jednak nie działa na przyczynę, jaką jest brak odpowiedniej kopii genu, a na skutki.

W Polsce dostępna jest również nowatorska terapia genowa która często nazywana jest najdroższym lekiem świata. Jej koszt to ponad 9,5 mln zł. Zbiórka na terapię genową dla Filipka, prowadzona jest na portalu Siepomaga.Specjalny zbiornik na nakrętki w kształcie serca został charytatywnie wykonany przez podopiecznych Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Pszczynie - Łące pod opieką Marka Szklorza - Kierownika warsztatów szkolnych w ZPiSdn. Serce zostało wykonane z materiałów zakupionych przez Przewodniczącego Zarządu osiedla Piastów w Pszczynie - Kamila Widłoka.

- Wielkie podziękowania kieruję do dyrektora Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Pszczynie - Łące - Marcina Balona - oraz kadry nauczycielskiej warsztatów szkolnych z Markiem Szklorzem na czele. Wychowankowie ZPiSdn wykonali niesamowitą robotę angażując się w pomoc jednocześnie szkoląc swoje umiejętności praktyczne w ramach zajęć na warsztatach szkolnych. Ich zaangażowanie w działalność społeczną naszego lokalnego samorządu jest nieocenione, co nieraz potwierdzieli przy różnego rodzaju inicjatywach wśród których można wymienić m.in pomoc przy rozdawaniu jabłek, produkcję piaskownic dla potrzebujących rodzin oraz stworzenie serc na nakrętki - mówi Kamil Widłok - Przewodniczący Zarządu osiedla Piastów w Pszczynie.

Serce na nakrętki dla Filipka Cholewy stanęło na osiedlu Piastów
Serce na nakrętki dla Filipka Cholewy stanęło na osiedlu Piastów · fot. Oskar Piecuch / UM Pszczyna


Oficjalne przekazanie serca na rzecz osiedla Piastów zostało dokonane przez Macieja Pazia - kierownika internatu w Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Pszczynie - Łące, Burmistrza Pszczyny - Dariusza Skrobola oraz Przewodniczącego Zarządu osiedla Piastów w Pszczynie - Kamila Widłoka.

mp / pless.pl, źródło: materiały prasowe

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.