pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 24 maja 2021
  • wyświetleń: 3342

[ZDJĘCIA] Uczniowie sprzątali cmentarz żydowski

Sprzątanie cmentarza żydowskiego w Pszczynie to akcja zainicjowana przez Sławomira Pastuszę, opiekuna kirkutu. Odbywa się ona w poniedziałek, 24 maja. W samo południe na miejscu pojawili się uczniowie gminnych i powiatowych szkół.

Uczniowie sprzątali cmentarz żydowski - 24.05.2021 · fot. powiat


W akcję zaangażowali się uczniowie m.in. Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 im. gen. Józefa Bema w Pszczynie oraz Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie, a także placówek gminnych: Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2, a także Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pszczynie (SP 3 im. Jana Pawła II) i Zespołu Szkół nr 1, czyli III LO. Z młodzieżą spotkał się burmistrz Dariusz Skrobol.

Uczniowie sprzątali cmentarz żydowski - 24.05.2021
Uczniowie pszczyńskich szkół sprzątali cmentarz żydowski - 24.05.2021 · fot. UM Pszczyna


Wolontariusze zajęli się sprzątaniem uschniętych liści i kwiatów, połamanych gałęzi oraz wywożeniem skoszonej trawy. Uczniowie biorący udział w akcji otrzymali rękawiczki, worki na odpady i niezbędne narzędzia.

- To pierwsze w tym roku sprzątanie cmentarza żydowskiego i pierwsze z taką ilością dzieci i młodzieży - mówi Sławomir Pastuszka, opiekun cmentarza żydowskiego. Do akcji może przyłączyć się każdy. - Przyjść pomóc można o dowolnej porze, na tak długo, jak pozwalają czas i siły - dodaje. Akcja porządkowania cmentarza żydowskiego trwa w poniedziałek do godz. 18.00.

Uczniowie sprzątali cmentarz żydowski - 24.05.2021
Uczniowie pszczyńskich szkół sprzątali cmentarz żydowski - 24.05.2021 · fot. UM Pszczyna


Inicjatorem wiosennego porządkowania cmentarza żydowskiego w Pszczynie jest Sławomir Pastuszka. Akcja organizowana jest w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny, które przyznało Gminie Pszczyna grant w wysokości 3000 zł na renowację nagrobka rabina i historyka Chilusa Mendelssohna, znajdującego się na pszczyńskim cmentarzu żydowskim.

Uczniowie sprzątali cmentarz żydowski - 24.05.2021
Uczniowie pszczyńskich szkół sprzątali cmentarz żydowski - 24.05.2021 · fot. UM Pszczyna


Przypomnijmy, że cmentarz został oficjalnie założony w 1814. Zachowało się na nim ponad 400 nagrobków. Obecnie należy do jednych z najlepiej zachowanych żydowskich nekropolii w województwie śląskim.

Do porządków na cmentarzu można się włączyć w poniedziałek, 24 maja do godziny 18.00 - szczegóły w artykule:

Akcja porządkowania cmentarza żydowskiego w Pszczynie.

ar / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.