pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 31 maja 2021
  • wyświetleń: 1953

Renowacja nagrobka rabina na cmentarzu żydowskim

Zakończyła się renowacja marmurowego stelo-obelisku rabina Chilusa Mendelssohna. Nagrobek hebraisty, pisarza i historyka kultury żydowskiej zyskał dawny blask i został zamontowany na cmentarzu żydowskim przy ulicy Katowickiej w Pszczynie.

Renowacja nagrobka rabina Mendelssohna
Nagrobek rabina Mendelssohna po renowacji · fot. Sławomir Pastuszka


Chilus vel Jechiel Mendelssohn to pochodzący z Lublina rabin, działacz społeczno-religijny, hebraista, pisarz i historyk literatury żydowskiej, jeden z pierwszych syjonistów. W 1890 roku, będąc już w nienajlepszym stanie zdrowia, zamieszkał w Pszczynie, gdzie doczekał swoich ostatnich dni.

"W swojej osobie jednoczył tradycje starej polskiej ortodoksji z obszerną znajomością wielu gałęzi wiedzy współczesnej. Mendelssohn był erudytą w wielu dziedzinach. Był zorientowany jak mało kto w literaturze starożytnych Greków, Rzymian, Arabów i Persów, jak też literaturze współczesnych cywilizowanych narodów Europy. Poruszał się również biegle po całej literaturze hebrajskiej. Był znawcą filozofii starożytnej i nowożytnej" - napisano o nim pośmiertnie w wydawanej w Wiedniu gazecie "Die Welt".

- Mimo tych zasług, Chilus Mendelssohn jest postacią dzisiaj zapomnianą. W Pszczynie jedynym materialnym śladem po rabinie jest jego nagrobek na miejscowym cmentarzu żydowskim. Renowacja być może przyczyni się do odnowienia pamięci o tym człowieku - podkreśla Sławomir Pastuszka, opiekun cmentarza, inicjator wykonania odnowy nagrobka.

Renowacja nagrobka rabina Mendelssohna, nagrobek przed renowacją
Zdjęcie nagrobka przed renowacją · fot. Sławomir Pastuszka


Na poddanym renowacji stelo-obelisku widnieje obszerna inskrypcja w języku hebrajskim i niemieckim, gdzie odnaleźć można m.in. następującą sentencję: "Jego gmina i synowie jego kraju zaliczali go do największych pośród swego ludu. Przez swój lud zaliczany był do sadzonek pośród wybornych cedrów".

Odnowa nagrobka została sfinansowana dzięki pozyskanemu przez Gminę Pszczyna grantowi w wysokości 3000 złotych od Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. Pozostałą część 500 złotych wyłożył Sławomir Pastuszka. Odnowienia podjął się Andrzej Strączek z Jaworza. Obeliskowi przywrócono dawny blask, poler oraz złocenie liter. Finalny efekt można od piątku zobaczyć na cmentarzu żydowskim w Pszczynie.

Warto odnotować, że w ramach projektu w poniedziałek, 24 maja zorganizowana została akcja porządkowania cmentarza żydowskiego. W inicjatywie udział wzięli mieszkańcy oraz uczniowie pszczyńskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych - razem ponad 100 osób. Pisaliśmy o tym w artykule Uczniowie sprzątali cmentarz żydowski.

- Bardzo się cieszę, że młodzież tak chętnie włączyła się w tę inicjatywę. Dla niej była to dodatkowa nauka lokalnej historii oraz uświadomienie o wielokulturowości regionu, w której żyje - podkreśla burmistrz Dariusz Skrobol. - Zachęcam do lektury licznych opracowań i książek autorstwa Sławomira Pastuszki oraz uczestnictwa w organizowanych cyklicznie wykładach i "Spotkaniach z kulturą żydowską". To wydarzenie nie tylko przybliża elementy kultury żydowskiej, ale przede wszystkim opowiada o dziejach naszego miasta i niezwykłych historiach jego mieszkańców - dodaje.

ar / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.